Yangın Sprink Sistemi Tarihçesi

SPRİNKLER SİSTEMİ TARİKÇESİ.Küçük bir yangını, yanan maddeyi soğutan, alevi oksijenden yoksun bırakan veya alevde meydana gelen kimyasal reaksiyonları engelleyen bir maddeyi üzerine yönlendirerek söndürmek için kullanılan taşınabilir veya hareketli bir cihazdır. Su, bu işlevlerden ikisini gerçekleştirir: buhara dönüşümü ısıyı emer ve buhar havayı alevin çevresinden uzaklaştırır. Bu nedenle birçok basit yangın söndürücü, suyu bir nozuldan itmek için el pompaları veya sıkıştırılmış gaz kaynakları ile donatılmış küçük tanklardır. Su, döşemedeki yangınlara karşı daha etkili hale getirmek için bir ıslatıcı madde, oksijene karşı bariyer görevi gören stabil bir köpük üretmek için bir katkı maddesi veya bir antifriz içerebilir. Karbondioksit, sıvılaştırılmış gazı içeren silindir valfinin kilitleme piminin çıkarılmasıyla ortaya çıkan yaygın bir itici gazdır; bu yöntem, soda asidi yangın söndürücüsünde kullanılan, sülfürik asidi bir sodyum bikarbonat çözeltisi ile karıştırarak karbondioksit oluşturma işleminin yerini almıştır.

yangın söndürücü

yangın söndürücü

Birleşik Krallık'ta yangın söndürücüler.

J Cohen

Suyun yanı sıra çok sayıda ajan kullanılmaktadır; En uygun olanın seçimi, öncelikle yanmakta olan malzemelerin yapısına bağlıdır. İkincil hususlar arasında maliyet, kararlılık, toksisite, temizleme kolaylığı ve elektrik tehlikesinin varlığı yer alır.

Küçük yangınlar, yanan malzemenin niteliğine göre sınıflandırılır. A Sınıfı yangınlar odun, kağıt ve benzerlerini içerir; B Sınıfı yangınlar, yemeklik yağlar ve tiner gibi yanıcı sıvıları içerir; C Sınıfı yangınlar elektrikli ekipmanda olanlardır; D sınıfı yangınlar, sodyum ve magnezyum gibi oldukça reaktif metalleri içerir. Su, bu sınıflardan (A) sadece birinin yangınlarını söndürmek için uygundur, ancak bunlar en yaygın olanlardır. A, B ve C sınıflarının yangınları, karbon dioksit, halonlar gibi halojenlenmiş hidrokarbonlar veya sodyum bikarbonat veya amonyum dihidrojen fosfat gibi kuru kimyasallarla kontrol edilebilir. D sınıfı yangınlar normalde kuru kimyasallarla mücadele edilir.Bir yangında suyu yönlendirmek için ilkel bir el pompası, İskenderiyeli Ctesibius tarafından yaklaşık 200 BCE icat edildi ve Orta Çağ'da benzer cihazlar kullanıldı. 1700'lerin başında, İngiliz kimyagerler Ambrose Godfrey ve Fransız C. Hoppfer tarafından bağımsız olarak oluşturulan cihazlar, yangın söndürücü çözümleri dağıtmak için patlayıcı yükler kullandı. İngiliz mucit Kaptan George Manby, 1817'de, basınçlı potasyum karbonat çözeltisi içeren üç galonluk bir tank olan elde taşınan bir yangın söndürücüyü tanıttı. Çeşitli kimyasal çözeltiler kullanan modern enkarnasyonlar, esasen Manby'nin tasarımının modifikasyonlarıdır.

Fireboat, liman kentlerinde yangınla mücadelede kullanılan gemi. Temelde büyük bir römorkör olan fireboat, dakikada 12.000 galona (45.000 litre) kadar akış üretebilen güçlü pompalarla donatılmıştır. 19. yüzyılda inşa edilen ilk itfaiye tekneleri buharla çalışıyordu ve pompalarını çalıştırmak için buhar gücü kullanıyordu. Modern tekneler, pompaları da çalıştıran içten yanmalı (genellikle dizel) motorlarla çalıştırılır. Tipik bir itfaiye botu yaklaşık 125 fit uzunluğunda 26 fit genişliğinde ve 7 fit uzunluğundadır (38 x 8 x 2 metre) ve yaklaşık 14 deniz mili (saatte deniz mili) hareket eder. 1961'de Chicago'da piyasaya sürülen yüksek hızlı, sığ taslaklı bir yangın botu, su altı hidrolik jetleri ile hareket ettiriliyor ve yönlendiriliyor.

İtfaiye aracı olarak da adlandırılan itfaiye aracı, yangınla mücadelede kullanılan mobil (günümüzde kendinden tahrikli) ekipman parçasıdır. İlk itfaiye araçları rezervuarlarla donatılmış el pompalarıydı ve insan veya hayvan gücü ile yangın mahalline taşındı. Büyük yangınlar için, rezervuar bir kova tugayı tarafından doldurulmuştu, ancak bu yöntem yetersizdi ve su akışının kısa menzili, aparatın yangına tehlikeli bir şekilde yakın konumlandırılmasını gerektiriyordu. Daha güçlü pompaların ve esnek hortumun piyasaya sürülmesi bu sorunu çözdü ve 19. yüzyılda birçok büyük şehirde buharla çalışan pompanın tanıtılmasıyla büyük bir ilerleme sağlandı. 1871 Şikago Yangını'nda buharla çalışan itfaiye araçları kullanıldı. Bir buhar motoru, 1932'nin sonlarına kadar New York Şehri İtfaiyesi tarafından kullanılmaya devam etti.

At çekiş gücü, 20. yüzyılın başlarında, pompaya güç sağlamak için de kullanılan içten yanmalı motorla değiştirildi. Temel otomotiv hortum taşıyıcısı, hızla modern biçimine kavuştu; güçlü bir pompa, büyük miktarda hortum (genellikle yaklaşık 1000 fit veya 300 metre) ve su kaynağının bulunmadığı yerlerde kullanılmak üzere bir su deposu taşır. Kırsal alanlar için su tankerleri de dahil olmak üzere özel yardımcı araçlar da yakında geliştirildi. Merdivenli kamyon (kanca ve merdiven), genellikle üst bölüme yerleştirilmiş büyük kapasiteli bir nozül ile 150 fit'e kadar hızlı bir şekilde uzanabilen bir merdiven monte eder. Eski tip uzun merdivenli kamyon, şehir sokaklarında geçiş yapmak için yönlendirilebilir arka tekerleklerle donatılmıştır. Ana merdiven kamyonun gövdesine monte edilmiştir; havaya kaldırılacağı zaman, menteşeli ana merdiven ve onun kayar uzantıları bir hidrolik pompa ile yerine hareket ettirilir. Merdivenli kamyon, yerden kullanılmak üzere yaklaşık 200 fit veya daha fazla merdiven taşır. Chicago İtfaiye Teşkilatı tarafından 1958 yılında tanıtılan şnorkel kamyonu, itfaiye veya kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere bir döner tablaya monte edilmiş hidrolik olarak çalıştırılan bir vinç ile donatılmıştır. Kurtarma aracı, kesme ve parçalama aletleri, gaz maskeleri ve inhalatörler, taşınabilir aydınlatma ve duman fırlatma cihazları, kimyasal söndürücüler, cankurtaran ağları, kısa dalga telsizleri ve tıbbi ekipman gibi özel ekipman taşır.

Halon, daha önce yangınla mücadelede kullanılan kimyasal bileşik. Bir halon, brom ve florin ve bir veya iki karbon içeren bir grup organohalojen bileşiği olabilir. Halonların yangınları söndürmedeki etkinliği, yanma sürecini ilerleten zincir reaksiyonlarını kesintiye uğratma eylemlerinden kaynaklanmaktadır. Halonlar elektrik iletkenleridir ve yanıcı sıvılar ve elektrikli ekipmanlardakiler de dahil olmak üzere çoğu katı yanıcı malzemelerdeki yangınlarla mücadelede kullanılabilir; kendi oksitleyici ajanlarını veya sodyum veya potasyum gibi oldukça reaktif metalleri içeren yakıtlar üzerinde etkisizdirler. Halon 1301 (bromotriflorometan) özellikle elektronik ekipmanı içeren yangınları söndürmek için tercih edilir çünkü hiçbir kalıntı bırakmaz ve elektriksel kısa devrelere veya ekipmanın hasar görmesine neden olmaz. Halonlar hem atmosferik ozon incelticiler hem de sera gazlarıdır. Montreal Protokolü uyarınca, sanayileşmiş ülkelerde üretimi ve tüketimi 1 Ocak 2000'de sona erdirildi.

Yangının önlenmesi ve kontrolü, yangınların önlenmesi, tespiti ve söndürülmesi, yangının nedenlerine yönelik araştırma, halkın yangın tehlikeleri hakkında eğitilmesi ve yangınla mücadele ekipmanının bakımı ve iyileştirilmesi gibi ikincil faaliyetler dahil.

Birinci Dünya Savaşı sonrasına kadar yangının önlenmesine resmi olarak çok az ilgi gösterildi, çünkü çoğu itfaiye teşkilatı yalnızca yangınları söndürmekle ilgileniyordu. O zamandan beri kentsel alanların çoğu bir tür yangın önleme birimi kurdu ve bu birimin personeli halkın bilinçlendirilmesi gibi önlemlere odaklandı; bina tasarımına ve makinelerin tasarımına ve endüstriyel faaliyetin yürütülmesine yangın önleme tedbirlerinin dahil edilmesi; potansiyel yangın kaynaklarını azaltmak; ve yangının etkilerini en aza indirmek için yangın söndürücüler ve sprinkler sistemleri gibi ekipmanlarla donatılması.

karaboğalı bir yangın önleme programı için yangının nedenlerine dair halkın daha iyi anlamasının ve yangın durumunda etkili tepkilerin öğrenilmesinin önemi çok önemlidir. Yangının etkisini ve olasılığını azaltmak için çoğu şehrin bina kuralları yangın güvenliği yönetmeliklerini içerir. Binalar, bir yangının yayılmaması için alanları ayırmak ve çevrelemek üzere tasarlanmıştır; yangın önleme cihazlarını, alarmları ve çıkış işaretlerini dahil etmek; yangına maruz kalması durumunda yangına veya patlamaya neden olabilecek ekipman ve malzemeleri izole etmek; ve bir yapı boyunca düzenli aralıklarla yangın söndürme ekipmanı kurmak. Ahşap ve kumaş gibi yanıcı malzemeleri kaplamak ve emprenye etmek için kullanılan boyalar ve kimyasallar gibi ateşe dayanıklı yapı malzemeleri de geliştirilmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde 10 yıllık bir süre boyunca yürütülen bir araştırma, en sık görülen yangın türünün elektrik olduğunu (tüm yangınların yüzde 23'ü); Diğer yangın nedenleri arasında tütün içimi (yüzde 18), endüstriyel makinelerde sürtünmeden kaynaklanan ısı (yüzde 10), aşırı ısınan malzemeler (yüzde 8), kazan, soba ve fırın gibi cihazlarda sıcak yüzeyler (yüzde 7), brülör alevleri yer alıyor. (Yüzde 7) ve yanma kıvılcımları (yüzde 5).

Yangının tehlikeli etkilerini azaltmak için en temel mekanizma, insanları bir binadan hemen çıkmaları konusunda uyaran, itfaiyeyi uyaran ve bir yapı içindeki yangının yerini belirleyen bir alarm sistemidir. Kişiler tarafından tetiklenen yangın alarmlarının yanı sıra yangının varlığını algılayabilen birçok otomatik cihaz bulunmaktadır. Bunlar, belirli bir sıcaklığa ulaşıldığında etkinleştirilen ısıya duyarlı cihazları içerir; hızlı veya kademeli bir sıcaklık artışıyla tetiklenen bir yükselme hızı detektörü; ve dumanın varlığının, ışığın yoğunluğunun, ışığın kırılmasının veya havanın iyonlaşmasının neden olduğu değişiklikleri algılayan duman dedektörleri.

Birçok kamu binası, bir yangın algılandığında etkilenen bölgeye su püskürten otomatik yağmurlama sistemleriyle donatılmıştır. Bu sistemlerin etkinliği, dünyanın dört bir yanından toplanan verilerle kanıtlanmıştır: yangın çıkan sprinkler sistemleriyle korunan binalarda, sistem vakaların yüzde 65'inde yangınları söndürmüş ve diğer yangınla mücadele önlemleri alınana kadar yangınları tutmuştur 32 vakaların yüzdesi. Sprinkler sistemleriyle ilgili büyük bir sorun, su hasarı potansiyelidir, ancak çoğu durumda bu tehdidin bir yangının neden olabileceği hasara kıyasla minimum düzeyde olduğu bulunmuştur.

Kova ve yangın söndürücülerden itfaiye teşkilatları tarafından kullanılan ayrıntılı ancak taşınabilir cihazlara kadar çok çeşitli yangınla mücadele ekipmanı mevcuttur. Bunlardan en yaygın olanı hortumlar, merdivenler, su depoları ve aletlerle donatılmış itfaiye aracıdır. Merdiven ve kurtarma kamyonları, kurtarma çalışmalarını yürütmek için hidrolik asansörlerle yükseltilebilen platformlarla donatılmış kamyonlarla birlikte çalışır. Fireboats, gemilerdeki ve deniz kıyısındaki mülklerdeki yangınlarla mücadelede kullanılır.

Su dışındaki yangın söndürme maddeleri, çeşitli yangın türleriyle mücadele etmek için kullanılır. Petrol yangınlarının üstesinden gelmek için köpük ajanları kullanılır. Yüzey gerilimini azaltan bir kimyasalın eklenmesiyle oluşan "ıslak" su, bir yapının dışını yangın kaynağının yakınında korumak için yapışkan bir köpükte kullanılabilir. Suyun katkı maddeleriyle karıştırılmasıyla yapılan ablatif su, yoğun, ısı emici bir örtü oluşturur. Karbondioksit, su kullanılamadığında ve boğulma yoluyla yangınla mücadele edilmesi gerektiğinde kullanılır. Kuru kimyasallar elektrik yangınlarını veya yanan sıvıları söndürmek için kullanılırken, kuru toz, magnezyum ve fosfor gibi yanan metalleri söndürmek için kullanılır. Yaygın olarak halon olarak adlandırılan halojenli hidrokarbonlar, oda sıcaklığında sıvılaştırılmış gaz veya buharlaşan sıvılar şeklini alır; alev zinciri reaksiyonunu engellerler. Kapalı alanlarda yangını kontrol etmek için buhar kullanılırken, gaz, toz ve buhar yangınlarını söndürmek için inert gaz kullanılır.

     Yangınla mücadele zamana karşı bir savaştır. İlk öncelik, yanan bir binada olabilecek tüm sakinleri kurtarmaktır. Daha sonra, yangının komşu bir yapıya yayılabileceği herhangi bir konuma öncelik verilir. Tipik bir yangınla mücadele yöntemi, aşırı ve az sistemidir. Binanın içinden çalışılırsa, yangınla mücadelenin büyük kısmı mümkünse aşağıdan yapılırken, yangının yukarı doğru yayılmasını önlemek amacıyla yukarıdan da saldırı yapılır.

Kırsal alanlarda genellikle su depolu kamyonlara ihtiyaç duyulur, bu nedenle zaman faktörü daha da kritik hale gelir. Çalı, çimen ve orman yangınlarıyla sıklıkla yapısal yangınlarda kullanılan aynı ekipman kullanılarak mücadele edilir. Uçaklar bazen bu alevler üzerine ateşe dayanıklı bulamaçları veya su karışımlarını boşaltmak için kullanılır.

  Uzay aracı da dahil olmak üzere basınçlı odalardaki yangınlarla mücadele etmek de gerekli hale geldi. Bu ortamlarda yanma oranı normal atmosfer basıncına göre çok daha yüksektir. Yangın tehlikelerini minimumda tutmak için katı inşaat yönergelerine uyulur ve herhangi bir yanma durumunda hemen harekete geçen yüksek basınçlı sprinklerler kurulur. Yangın merdiveni, yangın kapısı, çelik kapı ve yangın sprinkler sistemi ile ilgili karaboğa Mühendislik ile iletişim sağlayınız.

Diğer Makaleler

Makaralı Yangın Merdiveni

MAKARALI YANGIN MERDİVENİ Yangın Merdiveni ve Önemi Yangın merdivenlerinin yüksek binalarda, alışveriş merkezlerinde, kamu ve özel iş kurumlarında, hastaneler, okullar, sağlık kuruluşları ve eğitim kuruluşlarında olması gerekir. Yangın merdiveni sayesinde oluşan yangın durumundan güvenli bir şekilde kaçış amaçlanır. Yanan bölgeden ya da binadan hızlı bir şekilde tahliye yapılır ve böylece yangının afet olmasının önüne geçilir. Yangın Merdiveni Çeşitleri Yangın merdivenleri iki çeşit gruba ayrılarak sınıflandırılır. Bunlar: Z tipi denen çift kollu yangın merdivenleri ve dairesel şekildeki yangın merdiveni olarak


Devamı

Z Tipi Yangın Merdiveni

Z Tipi Yangın Merdiveni Yangın merdiveni nedir? Her türlü binada, olası bir yangında kaçış imkanı sağlayan merdivenlerdir. Bu merdivenler sayesinde can güvenliği yüksek oranda elde edilmiş olur. Birçok farklı dizaynda yangın merdiveni üretilmektedir. Yangın merdiveni imalatı ve gereksinimi söz konusu olduğunda Z tipi merdivenler bir adım öne çıkar. Z Tipi Yangın Merdiveni Nedir? Z tipi yangın merdivenleri, ülkemizde son yıllarda yapılan yönetmelik değişikliği neticesinde zorunlu hale gelmiştir. Yangınla mücadele yönetmeliği nedeniyle bu merdiven türleri, sıklıkla tercih edilmeye başlandı. ‘’Z tipi yangın merdiveni&


Devamı

Evler İçin Yangın Merdiveni Neden Önemlidir?

Evler İçin Yangın Merdiveni Neden Önemlidir? Evlerde yangın merdiveni kurulumu ve kullanımı zorunlumu? Yoksa değilmi konusu çokça tartışılın bir konudur. Evlerde yangın merdiveni kurulumu yönetmeliklerde olduğu halde zorunluluğu bağlamında hiçbir yasal düzenleme yapılmamıştır yani yapılıp yapılmaması tamamıyla apartmanların veya site yönetimlerinin insiyatifine brakılan bir konu olarak ortada durmaktadır… bizler firma olarak bu muamaya devlet eliyle bir çözüm bulunmasını istiyoruz. İstanbul gibi birçok büyük şehirler kanunlar tarafından zorlanmadıkları halde yangın merdiveni yaptırmaktadır. Yangın merdivenleri ka


Devamı

Yangın Merdiveni İmalatı

Yangın Merdiveni İmalatı İnsan hayatı için son derece mühim olan yangın merdivenleri belli standartlara uygun şekilde üretilmelidir. Bu nedenle yangın merdiveni imalatı yapacak olan firma doğru seçilmelidir. Buna göre her merdivende binanın yüksekliğine bağlı olarak çıkış kapıları yapılmalıdır. Genellikle iki çıkış kapısı kullanılır. Eğer bina yüksekliği 21 metreden fazlaysa bu durumda üç çıkış kapısı yapılması gerekir. Yangın merdivenlerinin iki yanında korkuluk, set ya da duvar bulunmalıdır. Aksi halde binadan tahliye sırasında düşme gibi olumsuz durumlar yaşanabilir. Merdiven kesintisiz şekilde üretilmeli ve


Devamı

Yangın Merdiveni Firmaları

Yangın Merdiveni Firmaları İmalat için yangın merdiveni firmaları arasından seçim yaparken çeşitli özellikler dikkate alınarak karar verilmelidir. Fiyat ve hizmet kalitesi arasında oran bulunması firmaların tercih edilme nedenleri arasında yer alır. Firma sayısının fazla olması sebebiyle en iyi ve dayanıklı merdiveni en uygun fiyatlarda imal eden firma daha fazla talep görür. Yangın sırasında can kaybını en aza indirmek ve binadan tahliyeyi daha kolay hale getirmek amacıyla kullanılan yangın merdivenleri 1. Sınıf malzemeler kullanılarak üretilmelidir. Merdivenler mutlaka bina yapısı ile uyumlu olmalı, yüksekliği ve genişliği alanında uzman kişiler tarafın


Devamı

KATLANABİLİR YANGIN MERDİVENİ

KATLANABİLİR YANGIN MERDİVENİ Akrobatik ya da portatif yangın merdiveni diğer bir adıyla katlanabilir yangın merdiveni ister çevirmeli sistemle isterseniz de yeni modelleriyle bir düğme ile aşağıya doğru sarkan merdiven vasıtasıyla yangından kurtulma yöntemidir. Katlanabilir yangın merdiveni halat, ırgat veya çelik metal ile yapılarak katlanılabilir bir özelliğe sahip olabilmektedir. Genellikle her tarafı kapalı veya dar sokaklı iş yerlerinde, işletmelerde kullanılmaktadır. Katlanabilir yangın merdivenleri acil durumlarda hızlı bir şekilde açılacak ve kolayca erişe bilenecek şekilde montajlanmaktadır. Diğer yangın merdiveni modellerine göre montajı ve iş&ccedi


Devamı

Portatif yangın merdiveni

Portatif yangın merdiveni özellik bakımından diğer yangın merdivenlerinden farklıdır ve avantajlıdır. Paslanmaz çelik kullanılarak imal edilen ürünün taşınması kolay olduğundan, acil durumlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Portatif özelliği nedeni ile ev ve iş yerlerinde acil tahliye durumlarında kullanılabilir. Açılıp kapanabilme özelliği bulunan ve çok fazla genişliğe sahip olması nedeni ile yer kapatmamaktadır. Acil durumlarda kullanım için tasarlanmış olan portatif yangın merdiveni kullanılacağında, tahliye için kullanılacak pencere veya balkon çıkışına sabitlenerek kullanıma hazır hale getirilir. Sabitleme işlemi itina


Devamı

Ekonomik yangın merdiveni

Ekonomik yangın merdiveni, Acil durumlarda ihtiyaç duyulan yangın merdiven modelleri arasında, birçok kişi kullanışlılığı sebebiyle ekonomik yangın merdiveni modellerini tercih etmektedir. Binanın yapısı dikkate alınarak en iyi ve hata payı olmayan tasarımlar yapılmalıdır. Kaliteden ödün vermeden üretim yapılmalı ve üretimin her aşaması ve montaj dahil olmak üzere herhangi bir sorununun ortaya çıkmaması sağlanmalıdır. Yapılabilecek ufak bir hata ve malzemenin kalitesiz olarak kullanılması gibi durumlar, kaza yaşanmasına sebebiyet verebilir. En ihtiyaç duyulduğu zaman rahatlıkla kullanılabilmesi beklenen ekonomik yangın merdiveni paslanmaya karşı di


Devamı

Ucuz yangın merdiveni

Ucuz yangın merdiveni, Mevcut olan yangın merdivenleri firmanın büyüklüğüne, kullanılacak olan malzemeye, imalat ve tasarlanma kanısına göre fiyat analizine sabit tutulmaktadır. Bu yüzden fiyatlandırmalarda çeşitlilik söz konusudur. Bu nokta da en dikkat etmemiz gereken şey yangın merdiveninin uygun fiyatlı ve kaliteli olmasıdır. Ucuz olduğu düşüncesi sizi yanıltıp malzemeleri kalitesiz kullandıklarını sizlere düşündürmesin. Çünkü hem kaliteli olup hemde ucuz olan bir sürü yangın merdivenleri mevcuttur. Burada önemli olan husus elbetteki işi yapacak ustaların güvenilir olması fakat unutulmamalıdır ki rekabet


Devamı

Resmi Kurumlarda Yangın Merdiveni Kurulumu

Resmi Kurumlarda Yangın Merdiveni Kurulumu, Resmî kurumlarda kullanılan yangın merdiveni de tüm merdivenlerde olduğu gibi standartlara uygun imal edilmelidir. Tam anlamıyla güvenli olması için bu şartnamede yazan esaslara göre imalat yapıldıktan sonra doğru şekilde montaj gerçekleştirilebilir. Kapıların konumu, kapı sayısı, merdiven kapasitesi gibi birçok husus bu noktada dikkat edilmesi gerekenler arasında yerini alıyor. Yapılan yerleşim ile tahliyenin daha kolay gerçekleşmesi sağlanıyor. En Yoğun Olduğu Saatlerdeki Kişi Sayısı Dikkate Alınmalıdır! Kapasite belirlenirken mutlaka resmi kurumun en yoğun olduğu saatler dikkate alınmalıdır. En yoğun saatte


Devamı