Yangın Sprink Sistemi Tarihçesi

SPRİNKLER SİSTEMİ TARİKÇESİ.Küçük bir yangını, yanan maddeyi soğutan, alevi oksijenden yoksun bırakan veya alevde meydana gelen kimyasal reaksiyonları engelleyen bir maddeyi üzerine yönlendirerek söndürmek için kullanılan taşınabilir veya hareketli bir cihazdır. Su, bu işlevlerden ikisini gerçekleştirir: buhara dönüşümü ısıyı emer ve buhar havayı alevin çevresinden uzaklaştırır. Bu nedenle birçok basit yangın söndürücü, suyu bir nozuldan itmek için el pompaları veya sıkıştırılmış gaz kaynakları ile donatılmış küçük tanklardır. Su, döşemedeki yangınlara karşı daha etkili hale getirmek için bir ıslatıcı madde, oksijene karşı bariyer görevi gören stabil bir köpük üretmek için bir katkı maddesi veya bir antifriz içerebilir. Karbondioksit, sıvılaştırılmış gazı içeren silindir valfinin kilitleme piminin çıkarılmasıyla ortaya çıkan yaygın bir itici gazdır; bu yöntem, soda asidi yangın söndürücüsünde kullanılan, sülfürik asidi bir sodyum bikarbonat çözeltisi ile karıştırarak karbondioksit oluşturma işleminin yerini almıştır.

yangın söndürücü

yangın söndürücü

Birleşik Krallık'ta yangın söndürücüler.

J Cohen

Suyun yanı sıra çok sayıda ajan kullanılmaktadır; En uygun olanın seçimi, öncelikle yanmakta olan malzemelerin yapısına bağlıdır. İkincil hususlar arasında maliyet, kararlılık, toksisite, temizleme kolaylığı ve elektrik tehlikesinin varlığı yer alır.

Küçük yangınlar, yanan malzemenin niteliğine göre sınıflandırılır. A Sınıfı yangınlar odun, kağıt ve benzerlerini içerir; B Sınıfı yangınlar, yemeklik yağlar ve tiner gibi yanıcı sıvıları içerir; C Sınıfı yangınlar elektrikli ekipmanda olanlardır; D sınıfı yangınlar, sodyum ve magnezyum gibi oldukça reaktif metalleri içerir. Su, bu sınıflardan (A) sadece birinin yangınlarını söndürmek için uygundur, ancak bunlar en yaygın olanlardır. A, B ve C sınıflarının yangınları, karbon dioksit, halonlar gibi halojenlenmiş hidrokarbonlar veya sodyum bikarbonat veya amonyum dihidrojen fosfat gibi kuru kimyasallarla kontrol edilebilir. D sınıfı yangınlar normalde kuru kimyasallarla mücadele edilir.Bir yangında suyu yönlendirmek için ilkel bir el pompası, İskenderiyeli Ctesibius tarafından yaklaşık 200 BCE icat edildi ve Orta Çağ'da benzer cihazlar kullanıldı. 1700'lerin başında, İngiliz kimyagerler Ambrose Godfrey ve Fransız C. Hoppfer tarafından bağımsız olarak oluşturulan cihazlar, yangın söndürücü çözümleri dağıtmak için patlayıcı yükler kullandı. İngiliz mucit Kaptan George Manby, 1817'de, basınçlı potasyum karbonat çözeltisi içeren üç galonluk bir tank olan elde taşınan bir yangın söndürücüyü tanıttı. Çeşitli kimyasal çözeltiler kullanan modern enkarnasyonlar, esasen Manby'nin tasarımının modifikasyonlarıdır.

Fireboat, liman kentlerinde yangınla mücadelede kullanılan gemi. Temelde büyük bir römorkör olan fireboat, dakikada 12.000 galona (45.000 litre) kadar akış üretebilen güçlü pompalarla donatılmıştır. 19. yüzyılda inşa edilen ilk itfaiye tekneleri buharla çalışıyordu ve pompalarını çalıştırmak için buhar gücü kullanıyordu. Modern tekneler, pompaları da çalıştıran içten yanmalı (genellikle dizel) motorlarla çalıştırılır. Tipik bir itfaiye botu yaklaşık 125 fit uzunluğunda 26 fit genişliğinde ve 7 fit uzunluğundadır (38 x 8 x 2 metre) ve yaklaşık 14 deniz mili (saatte deniz mili) hareket eder. 1961'de Chicago'da piyasaya sürülen yüksek hızlı, sığ taslaklı bir yangın botu, su altı hidrolik jetleri ile hareket ettiriliyor ve yönlendiriliyor.

İtfaiye aracı olarak da adlandırılan itfaiye aracı, yangınla mücadelede kullanılan mobil (günümüzde kendinden tahrikli) ekipman parçasıdır. İlk itfaiye araçları rezervuarlarla donatılmış el pompalarıydı ve insan veya hayvan gücü ile yangın mahalline taşındı. Büyük yangınlar için, rezervuar bir kova tugayı tarafından doldurulmuştu, ancak bu yöntem yetersizdi ve su akışının kısa menzili, aparatın yangına tehlikeli bir şekilde yakın konumlandırılmasını gerektiriyordu. Daha güçlü pompaların ve esnek hortumun piyasaya sürülmesi bu sorunu çözdü ve 19. yüzyılda birçok büyük şehirde buharla çalışan pompanın tanıtılmasıyla büyük bir ilerleme sağlandı. 1871 Şikago Yangını'nda buharla çalışan itfaiye araçları kullanıldı. Bir buhar motoru, 1932'nin sonlarına kadar New York Şehri İtfaiyesi tarafından kullanılmaya devam etti.

At çekiş gücü, 20. yüzyılın başlarında, pompaya güç sağlamak için de kullanılan içten yanmalı motorla değiştirildi. Temel otomotiv hortum taşıyıcısı, hızla modern biçimine kavuştu; güçlü bir pompa, büyük miktarda hortum (genellikle yaklaşık 1000 fit veya 300 metre) ve su kaynağının bulunmadığı yerlerde kullanılmak üzere bir su deposu taşır. Kırsal alanlar için su tankerleri de dahil olmak üzere özel yardımcı araçlar da yakında geliştirildi. Merdivenli kamyon (kanca ve merdiven), genellikle üst bölüme yerleştirilmiş büyük kapasiteli bir nozül ile 150 fit'e kadar hızlı bir şekilde uzanabilen bir merdiven monte eder. Eski tip uzun merdivenli kamyon, şehir sokaklarında geçiş yapmak için yönlendirilebilir arka tekerleklerle donatılmıştır. Ana merdiven kamyonun gövdesine monte edilmiştir; havaya kaldırılacağı zaman, menteşeli ana merdiven ve onun kayar uzantıları bir hidrolik pompa ile yerine hareket ettirilir. Merdivenli kamyon, yerden kullanılmak üzere yaklaşık 200 fit veya daha fazla merdiven taşır. Chicago İtfaiye Teşkilatı tarafından 1958 yılında tanıtılan şnorkel kamyonu, itfaiye veya kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere bir döner tablaya monte edilmiş hidrolik olarak çalıştırılan bir vinç ile donatılmıştır. Kurtarma aracı, kesme ve parçalama aletleri, gaz maskeleri ve inhalatörler, taşınabilir aydınlatma ve duman fırlatma cihazları, kimyasal söndürücüler, cankurtaran ağları, kısa dalga telsizleri ve tıbbi ekipman gibi özel ekipman taşır.

Halon, daha önce yangınla mücadelede kullanılan kimyasal bileşik. Bir halon, brom ve florin ve bir veya iki karbon içeren bir grup organohalojen bileşiği olabilir. Halonların yangınları söndürmedeki etkinliği, yanma sürecini ilerleten zincir reaksiyonlarını kesintiye uğratma eylemlerinden kaynaklanmaktadır. Halonlar elektrik iletkenleridir ve yanıcı sıvılar ve elektrikli ekipmanlardakiler de dahil olmak üzere çoğu katı yanıcı malzemelerdeki yangınlarla mücadelede kullanılabilir; kendi oksitleyici ajanlarını veya sodyum veya potasyum gibi oldukça reaktif metalleri içeren yakıtlar üzerinde etkisizdirler. Halon 1301 (bromotriflorometan) özellikle elektronik ekipmanı içeren yangınları söndürmek için tercih edilir çünkü hiçbir kalıntı bırakmaz ve elektriksel kısa devrelere veya ekipmanın hasar görmesine neden olmaz. Halonlar hem atmosferik ozon incelticiler hem de sera gazlarıdır. Montreal Protokolü uyarınca, sanayileşmiş ülkelerde üretimi ve tüketimi 1 Ocak 2000'de sona erdirildi.

Yangının önlenmesi ve kontrolü, yangınların önlenmesi, tespiti ve söndürülmesi, yangının nedenlerine yönelik araştırma, halkın yangın tehlikeleri hakkında eğitilmesi ve yangınla mücadele ekipmanının bakımı ve iyileştirilmesi gibi ikincil faaliyetler dahil.

Birinci Dünya Savaşı sonrasına kadar yangının önlenmesine resmi olarak çok az ilgi gösterildi, çünkü çoğu itfaiye teşkilatı yalnızca yangınları söndürmekle ilgileniyordu. O zamandan beri kentsel alanların çoğu bir tür yangın önleme birimi kurdu ve bu birimin personeli halkın bilinçlendirilmesi gibi önlemlere odaklandı; bina tasarımına ve makinelerin tasarımına ve endüstriyel faaliyetin yürütülmesine yangın önleme tedbirlerinin dahil edilmesi; potansiyel yangın kaynaklarını azaltmak; ve yangının etkilerini en aza indirmek için yangın söndürücüler ve sprinkler sistemleri gibi ekipmanlarla donatılması.

karaboğalı bir yangın önleme programı için yangının nedenlerine dair halkın daha iyi anlamasının ve yangın durumunda etkili tepkilerin öğrenilmesinin önemi çok önemlidir. Yangının etkisini ve olasılığını azaltmak için çoğu şehrin bina kuralları yangın güvenliği yönetmeliklerini içerir. Binalar, bir yangının yayılmaması için alanları ayırmak ve çevrelemek üzere tasarlanmıştır; yangın önleme cihazlarını, alarmları ve çıkış işaretlerini dahil etmek; yangına maruz kalması durumunda yangına veya patlamaya neden olabilecek ekipman ve malzemeleri izole etmek; ve bir yapı boyunca düzenli aralıklarla yangın söndürme ekipmanı kurmak. Ahşap ve kumaş gibi yanıcı malzemeleri kaplamak ve emprenye etmek için kullanılan boyalar ve kimyasallar gibi ateşe dayanıklı yapı malzemeleri de geliştirilmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde 10 yıllık bir süre boyunca yürütülen bir araştırma, en sık görülen yangın türünün elektrik olduğunu (tüm yangınların yüzde 23'ü); Diğer yangın nedenleri arasında tütün içimi (yüzde 18), endüstriyel makinelerde sürtünmeden kaynaklanan ısı (yüzde 10), aşırı ısınan malzemeler (yüzde 8), kazan, soba ve fırın gibi cihazlarda sıcak yüzeyler (yüzde 7), brülör alevleri yer alıyor. (Yüzde 7) ve yanma kıvılcımları (yüzde 5).

Yangının tehlikeli etkilerini azaltmak için en temel mekanizma, insanları bir binadan hemen çıkmaları konusunda uyaran, itfaiyeyi uyaran ve bir yapı içindeki yangının yerini belirleyen bir alarm sistemidir. Kişiler tarafından tetiklenen yangın alarmlarının yanı sıra yangının varlığını algılayabilen birçok otomatik cihaz bulunmaktadır. Bunlar, belirli bir sıcaklığa ulaşıldığında etkinleştirilen ısıya duyarlı cihazları içerir; hızlı veya kademeli bir sıcaklık artışıyla tetiklenen bir yükselme hızı detektörü; ve dumanın varlığının, ışığın yoğunluğunun, ışığın kırılmasının veya havanın iyonlaşmasının neden olduğu değişiklikleri algılayan duman dedektörleri.

Birçok kamu binası, bir yangın algılandığında etkilenen bölgeye su püskürten otomatik yağmurlama sistemleriyle donatılmıştır. Bu sistemlerin etkinliği, dünyanın dört bir yanından toplanan verilerle kanıtlanmıştır: yangın çıkan sprinkler sistemleriyle korunan binalarda, sistem vakaların yüzde 65'inde yangınları söndürmüş ve diğer yangınla mücadele önlemleri alınana kadar yangınları tutmuştur 32 vakaların yüzdesi. Sprinkler sistemleriyle ilgili büyük bir sorun, su hasarı potansiyelidir, ancak çoğu durumda bu tehdidin bir yangının neden olabileceği hasara kıyasla minimum düzeyde olduğu bulunmuştur.

Kova ve yangın söndürücülerden itfaiye teşkilatları tarafından kullanılan ayrıntılı ancak taşınabilir cihazlara kadar çok çeşitli yangınla mücadele ekipmanı mevcuttur. Bunlardan en yaygın olanı hortumlar, merdivenler, su depoları ve aletlerle donatılmış itfaiye aracıdır. Merdiven ve kurtarma kamyonları, kurtarma çalışmalarını yürütmek için hidrolik asansörlerle yükseltilebilen platformlarla donatılmış kamyonlarla birlikte çalışır. Fireboats, gemilerdeki ve deniz kıyısındaki mülklerdeki yangınlarla mücadelede kullanılır.

Su dışındaki yangın söndürme maddeleri, çeşitli yangın türleriyle mücadele etmek için kullanılır. Petrol yangınlarının üstesinden gelmek için köpük ajanları kullanılır. Yüzey gerilimini azaltan bir kimyasalın eklenmesiyle oluşan "ıslak" su, bir yapının dışını yangın kaynağının yakınında korumak için yapışkan bir köpükte kullanılabilir. Suyun katkı maddeleriyle karıştırılmasıyla yapılan ablatif su, yoğun, ısı emici bir örtü oluşturur. Karbondioksit, su kullanılamadığında ve boğulma yoluyla yangınla mücadele edilmesi gerektiğinde kullanılır. Kuru kimyasallar elektrik yangınlarını veya yanan sıvıları söndürmek için kullanılırken, kuru toz, magnezyum ve fosfor gibi yanan metalleri söndürmek için kullanılır. Yaygın olarak halon olarak adlandırılan halojenli hidrokarbonlar, oda sıcaklığında sıvılaştırılmış gaz veya buharlaşan sıvılar şeklini alır; alev zinciri reaksiyonunu engellerler. Kapalı alanlarda yangını kontrol etmek için buhar kullanılırken, gaz, toz ve buhar yangınlarını söndürmek için inert gaz kullanılır.

     Yangınla mücadele zamana karşı bir savaştır. İlk öncelik, yanan bir binada olabilecek tüm sakinleri kurtarmaktır. Daha sonra, yangının komşu bir yapıya yayılabileceği herhangi bir konuma öncelik verilir. Tipik bir yangınla mücadele yöntemi, aşırı ve az sistemidir. Binanın içinden çalışılırsa, yangınla mücadelenin büyük kısmı mümkünse aşağıdan yapılırken, yangının yukarı doğru yayılmasını önlemek amacıyla yukarıdan da saldırı yapılır.

Kırsal alanlarda genellikle su depolu kamyonlara ihtiyaç duyulur, bu nedenle zaman faktörü daha da kritik hale gelir. Çalı, çimen ve orman yangınlarıyla sıklıkla yapısal yangınlarda kullanılan aynı ekipman kullanılarak mücadele edilir. Uçaklar bazen bu alevler üzerine ateşe dayanıklı bulamaçları veya su karışımlarını boşaltmak için kullanılır.

  Uzay aracı da dahil olmak üzere basınçlı odalardaki yangınlarla mücadele etmek de gerekli hale geldi. Bu ortamlarda yanma oranı normal atmosfer basıncına göre çok daha yüksektir. Yangın tehlikelerini minimumda tutmak için katı inşaat yönergelerine uyulur ve herhangi bir yanma durumunda hemen harekete geçen yüksek basınçlı sprinklerler kurulur. Yangın merdiveni, yangın kapısı, çelik kapı ve yangın sprinkler sistemi ile ilgili karaboğa Mühendislik ile iletişim sağlayınız.

Diğer Makaleler

İstanbul Yangın Merdiveni İmalatı (Çekmeköy, İstanbul, Ümraniye, Üsküdar)

İstanbul Yangın Merdiveni İmalatı (Çekmeköy, İstanbul, Ümraniye, Üsküdar) Yangın merdivenleri, ansızın gelişen can ve mal kaybına neden olan yangın, patlama ya da dogal felaketler sonucu binanın tahkiyesi konusunda hayati önem taşıyan yapılardır. Bu nedenle yangın merdiveni imalatı yapan firmaların dikkat etmesi gereken bir çok husus vardır. Binadaki kişilerin sorunsuz tahliye edilmesini sağlamak için bu hizmeti sunan firmalar, öncelikle binanın yüksekliği, binada bulunan kişi sayısı kapasitesinde ve büyüklüğünde yangın merdiveni imalatı yapması gerekir. Ayrıca yangın merdiveni yönetmeliğindeki esaslar baz alınarak belirtilen


Devamı

YANGIN MERDİVENİ İKİNCİ EL (Kaliye, Güven, Sağlamlık)

YANGIN MERDİVENİ İKİNCİ EL (Kaliye, Güven, Sağlamlık) Yangın merdivenlerinde defalarca dile getirildiği üzere, bu ürünün ihtiyacı oldukça fazladır. Bu açıdan da birçok yapı için yangın merdiveni fiyatı konusunda araştırma yapılmaktadır. Yangın merdiveni fiyatları konusunda şunu belirtmekte fayda var. Fiyatlandırmalar firmadan firmaya değişkenlik gösterebilir. Bu açıdan da bazı yapı sahipleri ya da inşaat şirketleri Yangın Merdiveni İkinci El konusuna yönelmişlerdir. Yangın merdivenlerinin modellerine bakıldığında ; iki tip olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu modellerin ikinci el mamüllerine yönelimi söz konus


Devamı

Yangın Merdiveni Zorunlu Olmayan Binalar

Yangın Merdiveni Zorunlu Olmayan Binalar Yangın,  günümüzde giderek artan ve büyüyen bir şekilde gelişen bir sorun haline gelmiştir. Özellikle metropol yerlerde ve kalabalık kitlelerin bulunduğu yerlerde yangın çıktığı zaman izdiham ve nefessiz kalma gibi diğer sorunları da ortaya çıkarmaktadır. İşte tüm bu sorunlardan kurtulmanın yolu yangın merdiveninden geçmektedir. Peki, nasıl? Öncelikle yangın merdiveni sayesinde hem kolay hem hızlı bir şekilde tahliye olabilirsiniz. Buna ek olarak, itfaiye yangına yangın merdiveni sayesinde kolayca müdahale edebilir.  Ayrıca, yangın yönetmeliğine göre yangın merdiveni zorunlu olmayan b


Devamı

Otellerde Yangın Merdiveni Zorunluluğu

Otellerde Yangın Merdiveni Zorunluluğu Harika bir oteliniz var ama otelinizde yangın merdiveni yok mu? Peki, otellerde yangın merdiveni zorunluluğu hakkında bilginiz var mı?  Öncelikle oteller kalabalık toplulukların kolaylıkla bulunabileceği yerler olmakla beraber yangın çıkma olasılığının en yüksek olduğu yerlerdir. Eğer bir oteliniz varsa bilmeniz gereken ilk husus otel yangın yönetmeliğidir. Bu yönetmeliğe göre yatak odalarını ayarlamanız gerekmektedir. Buna ek olarak, otelinizde mutlaka ihtiyaç duyulan yangın merdiveni yapılmalıdır. İşte bu noktada, Karaboğa mühendislik firmamız gelmektedir. Karaboğa mühendislik firmamız sunduğu her çeş


Devamı

Yangın Merdiveni Fiyatları

Yangın Merdiveni Fiyatları Yangın merdivenleri istemsiz olaylar karşısında insanlar için hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle her türlü yapı , kuruluş ve işletmelerde yangın merdiveni bulundurma zorunluluğu vardır. Yangın Merdivenlerinin imalatında merdivenlerin modeline , işçiliğine, kullanılan malzemenin kalitesine göre fiyatlandırma yapılamaktadır .İçişleri Bakanlığınca belirlenen Yangın Yönetmeliğinde sadece Dairesel yangın merdiveni ve Z tipi yangın merdiveni modeline izin verilmektedir. Z tipi yangın merdivenler genellikle yüksek binalar, kamu binaları gibi yapılarda rastlanmaktadır. Çünkü diğer yangın merdiveninde olduğu gibi


Devamı

Yangın Merdiveni Standardı

Yangın Merdiveni Standardı Yangın merdiveni almak istiyorum acaba nereye başvurabilirim? En uygun yangın merdivenini nereden alabilirim? Yangın merdiveni neye göre yapılıyor? Her yangın merdiveni firmasından istediğim kalitede yangın merdiveni alabilir miyim? Öncelikle Karaboğa mühendislik firmamızdan kaliteden ödün vermeyen ve yangın merdiveni standardı temel alınarak yapılan ekonomik bir yangın merdiveni alabilirsiniz. Yılların getirdiği tecrübe ve sağladığımız müşteri memnuniyeti ile Karaboğa mühendislik firmamız bugün de size hizmet vermeye devam etmektedir. Eğer siz de yangın merdiveni standardı göz önüne alınarak yapılan yangın merdiveni h


Devamı

Yangın merdiveni ve kurulum

Yangın merdiveni ve kurulum stratejisi nasıl belirlenir? Yangın merdiveni kurulumu yapılmadan ünce strateji belirlenmesi esastır. Düzgün bir planlama yapılmayan üretimler hüsranla sonuçlanmaktadır. Yangın merdiveni kurulum stratejisi belirlemek için öncelikle üretim yapılan yerin çok sağlıklı olcak  şekilde sinopsis analizlerinin yapılması gerekmektedir peşinde ise yangın merdiveninin kurulumunu talep eden kişi ve kişilerle görüşülüp o doğrultuda bir yol haritası belirlenmedir. Yangın merdiveni kurulumu öncesi malzemerin ( kutu profil, baklavalı sac, boya, kesme taşı, elektrot, sac plaka, çelik dubel veya burgulu ankaraj


Devamı

Yangın Merdiveni İkinci El

Yangın Merdiveni İkinci El Yangında solunan her havanın sonrasında kişinin sağlığına ciddi etkileri olabileceği şüphe götürmeyen bir gerçektir. Buna ek olarak, alevler arasında kalmadan en hızlı bir biçimde yangın merdivenlerine ulaşırsanız kurtulma olasılığınız artar. Peki, yangın merdiveni almak istiyorum nereden yangın merdiveni almalıyım diyorsanız cevabımız tabi ki Karaboğa mühendislik firmasıdır. Neden Karaboğa mühendislik firmasını seçmelisiniz? İlk olarak, Karaboğa mühendislik firmamız yılların getirdiği tecrübelerle çalışmalarına hala devam etmektedir. Buna ek olarak, modernleşmeye de dikkat eden firmamızla eski gün


Devamı

Makaralı Yangın Merdiveni

MAKARALI YANGIN MERDİVENİ Yangın Merdiveni ve Önemi Yangın merdivenlerinin yüksek binalarda, alışveriş merkezlerinde, kamu ve özel iş kurumlarında, hastaneler, okullar, sağlık kuruluşları ve eğitim kuruluşlarında olması gerekir. Yangın merdiveni sayesinde oluşan yangın durumundan güvenli bir şekilde kaçış amaçlanır. Yanan bölgeden ya da binadan hızlı bir şekilde tahliye yapılır ve böylece yangının afet olmasının önüne geçilir. Yangın Merdiveni Çeşitleri Yangın merdivenleri iki çeşit gruba ayrılarak sınıflandırılır. Bunlar: Z tipi denen çift kollu yangın merdivenleri ve dairesel şekildeki yangın merdiveni olarak


Devamı

Z Tipi Yangın Merdiveni

Z Tipi Yangın Merdiveni Yangın merdiveni nedir? Her türlü binada, olası bir yangında kaçış imkanı sağlayan merdivenlerdir. Bu merdivenler sayesinde can güvenliği yüksek oranda elde edilmiş olur. Birçok farklı dizaynda yangın merdiveni üretilmektedir. Yangın merdiveni imalatı ve gereksinimi söz konusu olduğunda Z tipi merdivenler bir adım öne çıkar. Z Tipi Yangın Merdiveni Nedir? Z tipi yangın merdivenleri, ülkemizde son yıllarda yapılan yönetmelik değişikliği neticesinde zorunlu hale gelmiştir. Yangınla mücadele yönetmeliği nedeniyle bu merdiven türleri, sıklıkla tercih edilmeye başlandı. ‘’Z tipi yangın merdiveni&


Devamı